Nowe przepisy wydawania i aktualizowania aplikacji w sklepie Google Play

Na twórców aplikacji w systemie Android, publikujących swoje aplikacje w sklepie Google Play czekają zmiany i o ile dopiero zamierzamy stworzyć taką aplikację - wystarczy mieć świadomość tej zmiany i zgodnie z nią stworzyć nasz projekt. Większe komplikacje pojawią się w przypadku, gdy aplikacja jest już troche starsza i utrzymywana, lub po prostu niepisana pod najnowsze API. Posiadacze już własnych aplikacji w sklepie Google Play, prawodpodobnie otrzymali takiego maila: email

Każda nowa (od sierpnia 2018) i aktualizowana (od października 2018) aplikacja musi być budowana na poziomie API 26 lub więcej, czyli pod Androida Oreo 8.0. Powstała zmiana ma zapewnić, że wszystkie aplikacje dostępne w sklepie są budowane na najnowszych wersjach API - które są zoptymalizowane pod względem bezpieczeństwa i wydajności. Wkońcu każda nowa werjsa wprowadza jakeiś ulepszenia,a w ten sposób programiści zostaną w jakiś sposób przymuszeni do ich używania. ;) Pod jakie APi budowana jest nasza aplikacja określa wpis “targetSdk” - w pliku build.Gradle (lub w innym pliku konfiguracyjnym, jeśli posiadamy inny tryb budowania).

minSdkVersion <= targetSdkVersion <= compileSdkVersion

To reguła według jakich powinno być ustalane budowanie aplikacji, z racji tego że nazwy niejednoznacznie nakreślają czym różnią się od siebie w ramach przypomnienia:

A więc przykładowa część pliku build.Gradle powinien wyglądać tak:

android {
 compileSdkVersion 26
 buildToolsVersion “27.0.3”

 defaultConfig {
  applicationId “com.example.ewelinamysiak"
  minSdkVersion 15
  targetSdkVersion 26
  versionCode 1
  versionName “1.0”
 }
}